„Przewodnik Kibica” – biblia każdego kibica Ekstraklasy

„Skarby kibica” to w sumie nic nowego. „Przegląd Sportowy” wydaje swój od wielu lat, jednak niedawno na tym rynku miała miejsce prawdziwa rewolucja. Ludzie związani z EkstraStats oraz Taktycznie.net stworzyli swój „Przewodnik kibica”, wyznaczając na tym rynku całkowicie nowy poziom.

Kto stoi za „Przewodnikiem kibica”. Oddajmy głos samym autorom.

„W naszym kraju 20 milionom osób wydaje się, że znają się na piłce. Większość ma rację – wydaje im się. Oklaski zbierają zawodnicy, którzy na boisku są najczęściej widoczni, nawet jeśli nie owocuje to niczym konstruktywnym, często zaś pamięć o jednym wspaniałym zagraniu przesłania 89 minut futbolowej bezradności. Pod wpływem emocji umyka wiele istotnych elementów, co może zamazać prawdziwy obraz gry drużyny i prowadzić do wyciągania zbyt pochopnych wniosków.

Mecz nie składa się z wyrwanych z kontekstu akcji, to ponad półtora godziny gry, z których z każdej minuty można wychwycić coś, co tworzy obraz poczynań drużyny. Naszym celem jest jego jak najdokładniejsze ujęcie” – piszą o sobie ludzie tworzący serwis Taktycznie.net.

Połączyli oni siły z maniakami piłkarskich statystyk z EkstraStats, którzy w odpowiedzi na wyjątkową mizerię w kwestii statystycznego spojrzenia na Ekstraklasę stworzyli najlepszy tego typu serwis w polskim internecie. „Projekt jest owocem naszej pasji i niedosytu, ale wierzymy, że jest tym, za czym tęsknili polscy kibice niezależnie od przynależności klubowej. Niech to co tworzymy posłuży każdemu z Was, kto pragnie czegoś więcej niż to co proponowały nam do tej pory środki masowego przekazu. Więcej, dokładniej i bardziej wyraziście – w ten sposób chcemy serwować informacje o rozgrywkach naszej ligi” – czytamy na stronie.

Sam przewodnik wydany został już po raz trzeci. Pierwotnie miał formę tylko elektroniczną, ale od sezonu 2016/17 towarzyszy jej także wydanie drukowane. Co warte podkreślenia – jakość druku i papieru jest bardzo wysoka, co przy cenie niecałych 20 złotych musi robić wrażenie.

Najważniejsza jest jednak zawartość. Pogłębione analizy i statystyki to siła tego wydawnictwa. W „Przewodniku” znajdziecie nie tylko składy i sylwetki piłkarzy – znajdziecie dokładną analizę mocnych i słabych stron każdego z zespołów, charakterystyki kluczowych zawodników czy w końcu detaliczną analizę zdobywanych i traconych bramek. Profesjonalna robota krótrej nie powstydziłyby się największe sportowe redakcje na świecie. Najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że z „Przewodnika” korzystają komentatorzy Canal+ podczas przygotowywania się do transmisji. Tutaj możecie zobaczyć próbkę poprzedniego wydania „Przewodnika”.

W tym roku ekipa poszła o krok dalej. Poza suchymi danymi i analizami autorzy postawili na jeszcze bogatszą szatę graficzną, czego próbkę możecie zobaczyć po prawej. Każdy zespół Ekstraklasy otrzymał w pełni autorski projekt koszulki. Jestem dziwnie spokojny, że kibice każdego z klubów, gdy tylko zobaczą swój projekt, zasypią prezesów prośbami o ich realizację.

I pomyśleć, że za ludźmi z EkstraStats i Taktycznie nie stoi żaden wielki koncern medialny, a duża część pracy wykonywana jest za darmo. Grupa zapaleńców i pasjonatów piłki wskazała „uznanym” medialnym markom miejsce w szeregu. Jeśli interesuje Was polska piłka i chcecie zobaczyć jak wygląda pod mikroskopem – niczego lepszego nie znajdziecie.

„Przewodnik kibica” do kupienia tutaj.

Czytaj także:

Ekstraklasa w „pułapce średniego rozwoju”? Pisałem całkiem niedawno o dość niepokojących danych dotyczących oglądalności naszej piłkarskiej Ekstraklasy. Dziś chciałbym spojrzeć na temat od ni...
Let’s face it: Ekstraklasa #nikogo?! Średnio 117,6 tys. widzów, 0,94%  udziału w rynku i 1,05%  w grupie wiekowej 16-49. Oto zainteresowanie piłkarską Ekstraklasą w jednym zdaniu. Wedłu...
Piłka nożna – sport bez tożsamości, kultury, etosu Do napisania tego tekstu zainspirował mnie tweet Mateusza Skwierawskiego z Wirtualnej Polski. Wywiązała się pod nim krótka, ale ciekawa dyskusja nt. r...